Zdrowie

Lecznicza herbata - Zdrowsza alternatywą do środków farmacautycznych

Autorem artykułu jest Kamil Bożydar



Każdy z nas choruje i - choćbyśmy nie wiem jak się starali - każdy z będzie zmuszony spędzic klilka dni w łóżku. W tym względzie sie nie różnimy. Są jednak różne drogi postępowania z chorobą, możemy chwycić za medycynę farmacekologiczną, a możemy zastosować sie do metod naszych babć i spróbować medycyny naturalnej.

Medycyna naturalna rozwijała się przez lata – któż z nas nie łykał jakichś magicznych mieszanek przygotowywanych nam przez babcię. Co prawda czasy się nieco zmieniły ale cały czas istnieje wiele domowych sposobów, które mają za zdanie poprawić stan naszego zdrowia bądź też uchronić nas od choroby. Nawet zwykłe herbaty czarne, bądź herbata chińska mogą nam pomóc – jak? Wszystko zależy od sposobu w jaki zostaną nam podane.

Jak każdy wie herbata może mieć właściwości lecznicze. Wiadomo że za jej pomocą nie pozbędziemy się poważnych dolegliwości ale takie drobnostki jak przeziębienie powinny ustąpić pod jej naporem. Ważne jest jednak aby pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – herbatę pijemy tylko ciepłą. Nie powinniśmy też pić wrzątku, gdyż amerykańscy naukowcy wykryli niedawno bliska korelację pomiędzy rakiem krtani a piciem gorących napoi. Szkodliwa jest niestety także herbata odstana. Bowiem herbata która jest długo zaparzona i czeka na konsumpcję, zaczyna proces uwalniania garbników i innych substancji rakotwórczych. Dlatego gdy mamy ochotę na pyszną i orzeźwiająca herbatę latem – powinniśmy ją zaparzyć – oddzielić napój od fusów i dołożyć kostek lodu do napoju, wrzucić do niego listki mięty i zakropić cytryną. Wbrew pozorom taka chłodna i zimna herbata przygotowana według tego przepisu przydaje się w stanach zapalnych – skutecznie zbijając gorączkę i nawadniając organizm.

Poza tym w momencie gdy jesteśmy osłabieni powinniśmy dokładnie myć wszystkie akcesoria do herbaty tak, aby nie być narażonymi na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Wtedy będziemy mieć pewność, że to co robimy ma sens i nie będziemy w kółko chorować ani my, ani członkowie naszego gospodarstwa domowego.

Dlatego warto podsumować pozytywne właściwości herbaty w sposób dwojaki: Herbata ciepła rozgrzeje nasz organizm jeżeli czujemy zimno, rozgrzeje układ krwionośny, przyśpieszy produkcje przeciwciał. Zaś gdy gorączka niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy, warto sporządzić mrożony napar, obficie wycisnąć do niego cytrynę, posłodzić miodem i podać taki napój schorowanemu który na pewno podziękuje nam ciepłym uśmiechem i uczuciem ulgi

---

Herbata dla Ciebie - Żródło herbacianych inspiracji!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl




Sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn

Autorem artykułu jest Irena Zobniów



Każdego dnia nasz organizm narażony jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które występują w powietrzu, a także w spożywanych produktach.

Toksyny zatruwają nasze płuca, układ pokarmowy oraz oddechowy w takim stopniu, iż nie jesteśmy w stanie naturalnie wydalać ich z naszego organizmu, co skutkuje pojawieniem się wielu trudnych do wyleczenia lub nawet śmiertelnych chorób.

Aby cieszyć się zdrowiem przez wiele lat warto już teraz pamiętać o tym, jak ważne jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Mimo, że od dziecka nauczeni jesteśmy codziennej higieny polegającej na myciu ciała, włosów, zębów to nie każdy z nas wie, jak ważne jest oczyszczanie jelit, wątroby, czy nerek. To właśnie te organy swoją nieustanną pracą zapewniają nam prawidłowy metabolizm. Wolny od toksyn organizm będzie lepiej funkcjonował, a także wzmocni się nasza odporność, co w widoczny sposób wpłynie na nasze samopoczucie.

Oznaki obecności toksyn w organizmie

Często nie zdajemy sobie sprawy, iż wiele towarzyszącym nam dolegliwości spowodowanych jest występowaniem toksyn w naszym organizmie. Bóle głowy, senność, brak apetytu, wysypki i alergie, problemy trawieniem, czy nadmierne pocenie się to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o zanieczyszczeniu naszych narządów.

Sposoby oczyszczania organizmu

Obecnie istnieje wiele metod oczyszczania organizmu. Najbardziej znane związane są z zażywaniem środków farmakologicznym, jednak z powodzeniem można je zastąpić naturalnymi sposobami. Najbardziej znanym z nich jest picie zielonej herbaty, która dzięki zawartości polifenoli skutecznie oczyszcza organizm z wolnych rodników. Często stosowane są różnego rodzaju diety owocowe lub warzywne trwające kilka dni. Jedną z form oczyszczania organizmu są głodówki, które stosuje się od kilku dni do kilku tygodni. Ważne jest przy tym spożywanie dużych ilości wody, dzięki której toksyny mogą zostać usunięte wraz z moczem i kałem.

Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kilkudniowe diety lub głodówki godnym polecenia sposobem na oczyszczanie są odpowiednie witaminy w tabletkach, kuracje ziołowe lub naturalne odżywki zawierające wyciąg z algi chlorella, znanej ze swych właściwości oczyszczających oraz zwalczających grzybicę.




Czy można dożyć 140 lat

Autorem artykułu jest Krzysztof Warzecha



Każdy organizm ma określoną mniej lub bardziej dokładnie długość życia, jaką może osiągnąć w optymalnych warunkach. Jeśli chodzi o średnią długość życia w Europie, to dane nie są specjalnie optymistyczne. Oscyluje ona około 70 roku życia. Badania naukowe udowodniły jednak, że ciało ludzkie może dożyć nawet do 140 lat.

Badania nad długowiecznością sprawiły, że cały świat zainteresował się Buruszami, których w terminologii anglojęzycznej określa się jako Hunza. Lud Hunza zamieszkuje nieformalne królestwo o tej samej nazwie, leżące w granicach Pakistanu. Buruszowie, to górale, zajmujący się pasterstwem, sadownictwem i rolnictwem. To właśnie dzięki nim znamy ograniczenia ludzkiego organizmu. Badając ludzi Hunza, naukowcy określili naszą żywotność na 140 lat. Żyją więc oni dwa razy dłużej niż Europejczycy.

W ślad za tym odkryciem szybko zaczęto zadawać podstawowe pytanie: jaki jest sekret długowieczności Buruszów. Odpowiedź na nie znalazł już w latach 50-tych amerykański badacz Jerome Irving Rodale. W jego książce, zatytułowanej The Healthy Hunzas, możemy przeczytać, że to dzięki zdrowemu trybowi życia, a przede wszystkim diecie, mieszkańcy gór na pograniczu Pakistanu i Indii są przez długie lata silni i zdrowi.

Z biegiem lat próbowano wskazać rozmaite przyczyny długowieczności ludu Hunza. Wspominano o wegetarianizmie, aktywnym trybie życia, a nawet o jodze. Nie tłumaczy to jednak dlaczego aktywnie żyjący europejscy wegetarianie, nawet porzucający życie w mieście, nie osiągają takich efektów, jak Hunzowie. Rozważania na temat jogi pozostawmy miłośnikom fantastyki, bowiem dzisiejsi Buruszowie są w większości muzułmanami i jako szyici o praktykach indyjskich raczej nie myślą. Nie da się ich więc podpiąć pod sąsiednią kulturę indyjską.

Kilka lat temu świat na nowo odkrył lud Hunza, poszukując inspiracji dla nowych sposobów na zdrowie i długowieczność w dietach. Ponownie zwrócono się w stronę tego ludu, badając tym razem głównie obyczaje żywieniowe i starając się dostosować ich zasady do realiów współczesnej dietetyki. Okazało się bowiem, że Buruszowie jedzą sporo suszonych owoców i ekologicznej żywności. Generalnie jednak główna zasada polega na tym, że jedzą oszczędnie. Pożywienie ma według nich służyć zaspokojeniu głodu i utrzymaniu organizmu w zdrowiu.

Czy stosując diety oparte na stylu życia i menu ludu Hunza da się przeżyć 140 lat? W naszych warunkach pewnie nie, ale nie znaczy to wcale, że nie możemy w ten sposób przedłużyć swojego życia choćby o kilka lat.

---

Więcej cennych informacji znajdziesz na moim Blogu poświęconemu tematyce zdrowego stylu życia http://idealny-styl-zycia.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl